Cementárnu v Brandýse nahradila nová čtvrť pro život

Vydáno: 

1 července, 2024
Cementárnu v Brandýse nahradila nová čtvrť pro život
1 července, 2024

V Brandýse nad Labem 30. Května 2024 otevřely děti a parkouristi první parkourové hřiště v tomto městě. Vzniklo v rámci nově budované čtvrti Bydlení Brandýs nedaleko historického centra. Bytový projekt se chlubí tím, že díky spojení osobního a družstevního vlastnictví, se daří vytvořit novou čtvrť budoucnosti s pestrou skladbou obyvatel.

 

Chybět nebude ani hřiště pro děti, veřejné prostory pro odpočinek místních i komerční prostory. Nově dnes nová čtvrť získala také první parkourové hřiště, které otevřel olympijský medailista Ondřej Synek. Obyvatelé se do domů nastěhují letos o prázdninách. Podle odborné studie je navíc Brandýs nad Labem jedním ze tří měst, kde se u nás žije nejlépe (Deloitte).

 

Spokojené bydlení

 

Cílem projektantů nebylo jen postavit další bytové domy, ale řešit prostor jako celek pro spokojené bydlení všech věkových kategorií. „Náš projekt vyrostl na místě zanedbané a nevyužité lokality, která dřív jen hyzdila město. Letos v létě budeme kolaudovat první etapu se 176 byty, které si zájemci kupují do osobního vlastnictví. Druhá etapa se 132 byty pak bude družstevní, tedy bez hypotéky s dokončením příští rok na jaře. Místo ale už teď ožije i díky právě otevřenému parkourovému hřišti. Nechceme, aby chodili všichni domů jen přespat, chceme budovat čtvrti s přidanou hodnotou pro město samotné, nestavíme nějaké odtržené sídliště,“ upřesňuje Ivo Vrbka za společnost Bydlení Brandýs. Na místě proto vznikne i hřiště pro menší děti, ohniště a plochy pro odpočinek.

 

Parkourové hřiště vrací děti a mladé lidi zpět k přirozenému pohybu

 

Mezi domy u projektu Bydlení Brandýs vzniklo vůbec první parkourové hřiště ve městě o velikosti téměř 16×12 metrů čtverečních, určené dětem a mladým lidem od sedmi let. Speciální betonové zídky, kovové sestavy z trubek na balanční cvičení a gymnastiku i dřevěné stěny na šplhání, které simulují městské prostředí – to vše na téměř dvou stech metrech čtverečních. „Je to celé propojené, takže se dá pohybovat dole, ve středu i ve výškách, což ale doporučuji už těm, kteří to umí. Chybět nebudou prvky pro parkour a workout, jako třeba klec o velikosti 150 na 150 centimetrů. Navíc je celé hřiště vyrobené z recyklovatelných materiálů, takže je ekologické,“ upřesňuje Jan Horák, Sportovní ředitel klubu ParkourPraha G. P. F. C.

 

Parkourové hřiště slavnostně otevřel spolu s dětmi a parkouristy také olympijský medailista, mistr světa ve veslování a obyvatel Brandýsa nad Labem Ondřej Synek. „Myslím, že sport a pohyb k člověku patří. Proto jsem moc rád, za každé nově vzniklé hřiště, fitpark nebo jiný prostor, kde lidé mohou nejen cvičit, ale i se setkávat. Taková místa dobře fungují i jako pomocník k dobrému zdravotnímu i psychickému stavu,“ upřesnil sportovec.

 

Oblíbenost města Brandýs nad Labem potvrdila studie společnosti Deloitte, která porovnává kvalitu života více než dvou stovek obcí v České republice. Místní obyvatelé se shodli, že mají v Brandýse dostupnou péči v oblasti zdraví, pěkné životní prostředí, fungují tu i vztahy mezi obyvateli a dostupná je veškerá občanská vybavenost, především pak základní i střední školy a školky. Do Prahy se navíc dostanou během několika minut. Nově mohou Brandýští sáhnout po nových bytech již letos v létě.

 

Moderní domy v projektu Bydlení Brandýs jsou projektované především pro rodiny s dětmi a myslí už také na ekologii. Na střeše se proto pochlubí fotovoltaickými panely, které šetří energii a v přípravě je také základ pro elektromobilitu. Družstevní část realizují zkušená družstva Coop Development a SBD Praha.

 

Dvoupokojový vzorový byt je možné si prohlédnout ve vybraných dnech pravidelně, vždy 16–18 hodin. Na prohlídky je potřeba se objednat na www.bydleni-brandys.cz.

 

Zdroj: Panel Plus, vydáno 24.6.2024